Aktuality

Poprvé v MŠ - jak dítěti pomoci

28.08.2019

Poprvé v mateřské škole – jak dítěti pomoci

 

Vstup do mateřské školy je pro Vaše dítě velkou změnou v životě, poprvé se ocitá bez rodičů v maximálně přátelském, avšak neznámém prostředí.                                                                

 Snažte se proto Vašemu dítěti vstup do nového prostředí co nejvíce ulehčit citlivým a pozitivním přístupem.  Aby byl vstup  pro Vaše dítě do  mateřské školy co nejklidnější, můžete přijít v pátek 30. 8. od 9 hod. do 11 hod. společně se svými dětmi  do třídy, kterou začnou naši nejmenší navštěvovat ( 1. Šneček, 2. Motýlek  ). Děti uvidí  svou paní učitelku a nové kamarády , mohou si vybrat značku, která se jim líbí, pohrát si s hračkami a seznámit se s novým prostředím.  Rodiče mají možnost vyplnit a podepsat  dokumenty, které jsou   potřeba na začátku docházky dítěte do mateřské školy.

Z našich zkušeností si Vám dovolujeme dát několik rad                                                                                                                                           

-   postupně pobyt prodlužujte do oběda. Dopřejte dítěti dostatečně dlouhý čas na adaptaci. Nezapomeňte - každé dítě je jiné, některé si na nové prostředí zvykne okamžitě, některému to trvá déle.

Vezměte dítěti s sebou do školky oblíbenou hračku, mazlíčka.                                                        

-   Používejte stejné rituály - říkejte dítěti konkrétně a pravdivě, kdy je vyzvednete – po obědě, po svačině – ne jen obecně jako brzy, za chvíli, po práci – tomu dítě nerozumí a mate ho to.                                       

-  Rozloučení dlouho neprodlužujte – někdy loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte. Dítě může sice při loučení velmi plakat i křičet – ale je to jen jeho reakce na daný okamžik.

-  Vysvětlete dítěti, že je do školky neodkládáte – vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky, že na něj nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinnosti – Vy máte práci, Vaše dítě školku.

-  Pozitivně dítě motivujte – neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky ani neshazujte jeho starosti a problémy, vždy ho vyslechněte. Vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zajímejte se společně o nové kamarády, o činnosti ve školce, zahrajte si hru, kterou se dítě ve školce naučilo, zazpívejte si písničku. Někdy je dobré se domluvit  s jinou maminkou a po školce zajít s dětmi třeba na hřiště, aby se děti lépe poznaly a získaly tzv. známého „spojence“ .                                                                                    

-  Buďte citliví a trpěliví.                                                                                                                          

-  Dítě za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.                                                                                  

Vyplňte dotazník, který obdržíte ve školce, aby učitelka měla lepší představu o Vašem dítěti.                                            

-   Komunikujte s učitelkou

-  sdělujte informace o dítěti, svá přání i obavy                                                       

-  je dobré domluvit se s učitelkou na postupném zvykání na nové prostředí, někdy se možná dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

          V naší mateřské škole se konají  každé první úterý v měsíci od 15.15 do 16.00 hod. informační schůzky ve třídě, které Vaše dítě navštěvuje, zde je možnost a čas s třídními učitelkami rozebrat všechny případné problémy  a pohovořit si o Vašem dítěti. Dobrá spolupráce rodiny a školy je velmi důležitá pro rozvoj dítěte a jeho spokojenost v mateřské škole.                            

 

Co byste nikdy neměli dělat…

-  Buďte důslední a nenechte se obměkčit – když už se jednou rozhodnete, že dítě půjde do školky, nenechte se přemluvit a trvejte na svém, dítě ve školce netrpí, pouze si zvyká na nové prostředí a lidi kolem sebe a k tomu potřebuje čas.                                                                                                   

-  Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu v tom, kdy jej vyzvednete.                               

Nepřiznávejte, že je Vám také smutno a že se Vám stýská. Když zvládnete své emoce Vy, zvládne dítě ty jeho mnohem lépe .                                                                                                                                               

-  Nestrašte dítě školkou – „počkej ve školce…“, a za problémy s přivykáním dítě netrestejte   a nevyhrožujte mu, dopřejte mu čas ( průměrně dva měsíce trvá adaptační doba při pravidelné docházce ).                                                                                                                         

-  Neopakujte dítěti stále dokola, že má být hodné, každé dítě je jinak temperamentní.

Kontat

MS "U PEJSKA A KOČIČKY"
Karla Čapka 1968
288 03 Nymburk

Telefon: 603 846 343
Email: adamcovahana.nbk@email.cz

Všechny kontakty a telefonní čísla naleznete v sekci Kontakty

V případě dalších informací a dotazů nás můžete kontaktovat také prostřednictvím
kontaktního formuláře »

Provozní doba

Po-Pá: 6.00 - 17.00
(v oddělení kočička)

Po-Pá: 6.30 - 15.30
(ostatní oddělení)

vytvořily Eskolky.cz
© 2010 Mateřská školka U pejska a kočičky - dítě si hraje a poznává svět
Karla Čapka 1968, 288 03 Nymburk, Tel.: 603 846 343, Email: adamcovahana.nbk@email.cz